Dekorationsartikel gehören nicht zum Leistungsumfang.
Sprache:
Englisch
24,00 €
Versandkostenfrei per Post / DHL
Lieferzeit 1-2 Wochen
Kategorien:
Beschreibung
The sculptures in the Collection of Classical Antiquities the Antikensammlung in Berlinare among the chief attractions of the Museumsinsel. They can be admired in the Altes Museum, the Neues Museum, the Pergamonmuseum and in the interim building Pergamonmuseum. Das Panorama. Andreas Scholl, Director of the Antikensammlung, presents the masterpieces of the collection in this richly illustrated volume, and explains both their original context and their enduring appeal as works of art.
This volume is also available in German and Russian.
This volume is also available in German and Russian.
The sculptures in the Collection of Classical Antiquities the Antikensammlung in Berlinare among the chief attractions of the Museumsinsel. They can be admired in the Altes Museum, the Neues Museum, the Pergamonmuseum and in the interim building Pergamonmuseum. Das Panorama. Andreas Scholl, Director of the Antikensammlung, presents the masterpieces of the collection in this richly illustrated volume, and explains both their original context and their enduring appeal as works of art.
This volume is also available in German and Russian.
This volume is also available in German and Russian.
Details
| Erscheinungsjahr: | 2020 |
|---|---|
| Genre: | Geisteswissenschaften, Kunst, Musik |
| Rubrik: | Kunst & Musik |
| Thema: | Bildende Kunst |
| Medium: | Taschenbuch |
| Inhalt: | 256 S. |
| ISBN-13: | 9783406735004 |
| ISBN-10: | 3406735002 |
| Sprache: | Englisch |
| Einband: | Kartoniert / Broschiert |
| Autor: | Scholl, Andreas |
| Illustrator: | Laurentius, Johannes |
| Übersetzung: | Shephard, Giles |
| Hersteller: | Beck Juristischer Verlag |
| Verantwortliche Person für die EU: | Verlag C.H.Beck GmbH & Co. KG, Wilhelmstr. 9, D-80801 München, produktsicherheit@beck.de |
| Abbildungen: | with 160 illustrations, 140 in colour |
| Maße: | 269 x 213 x 21 mm |
| Von/Mit: | Andreas Scholl |
| Erscheinungsdatum: | 08.06.2020 |
| Gewicht: | 1,169 kg |