Dekorationsartikel gehören nicht zum Leistungsumfang.
Sprache:
Englisch
50,15 €
Versandkostenfrei per Post / DHL
auf Lager, Lieferzeit 1-2 Werktage
Kategorien:
Beschreibung
Comprehensive, practical and easy to follow - the ideal introduction to the art of drawing for students, amateurs and beginners of all kinds. A comprehensive practice-based guide to the art of drawing, this book provides a chapter-by-chapter overview of key elements of drawing (such as line, shape, tone and value) before addressing the different genres (such as still life and portraiture). Written in an accessible and encouraging manner, Drawing: A Complete Guide seeks to build the learner's confidence in artistic exploration as well as developing his or her practical abilities. Stephen Gardner opens the book by making the case that anyone can draw. He then goes on to discuss and analyse more than 500 inspirational examples, ranging from the Renaissance to contemporary art, while step-by-step demonstrations of key techniques provide further guidance for realizing successful drawings. Prompts and projects throughout the book also encourage readers to make sketching a daily routine. Engaging, inspiring and full of expert insights from a professional artist and teacher, Drawing: A Complete Guide is an essential guide for all students and draughtspeople wishing to enhance their skills.
Comprehensive, practical and easy to follow - the ideal introduction to the art of drawing for students, amateurs and beginners of all kinds. A comprehensive practice-based guide to the art of drawing, this book provides a chapter-by-chapter overview of key elements of drawing (such as line, shape, tone and value) before addressing the different genres (such as still life and portraiture). Written in an accessible and encouraging manner, Drawing: A Complete Guide seeks to build the learner's confidence in artistic exploration as well as developing his or her practical abilities. Stephen Gardner opens the book by making the case that anyone can draw. He then goes on to discuss and analyse more than 500 inspirational examples, ranging from the Renaissance to contemporary art, while step-by-step demonstrations of key techniques provide further guidance for realizing successful drawings. Prompts and projects throughout the book also encourage readers to make sketching a daily routine. Engaging, inspiring and full of expert insights from a professional artist and teacher, Drawing: A Complete Guide is an essential guide for all students and draughtspeople wishing to enhance their skills.
Über den Autor
Stephen Gardner is an ardent draftsman. His realistic representations reveal a unique blend of traditional influences and modern sensibilities. He makes large charcoal drawings and works extensively on-site in his sketchbooks. He finds satisfaction in the way that each of these approaches to drawing enriches the other. His detailed garden illustrations can be found in magazines including Better Homes and Gardens and Garden Deck & Landscape, and books such as Small Gardens of Savannah and Thereabouts (Gretna, la: Pelican Press, [...] 2020 Stephen Gardner was granted the honorary title of Professor Emeritus by the Savannah College of Art and Design (SCAD) for his indelible contributions to the university. He currently serves as Associate Chair for the Foundation Studies Department. He received a B.F.A. from Rhode Island School of Design and a M.F.A. from Parsons School of Design.
Inhaltsverzeichnis
Preface
Part One: Why Draw?
1. Drawing as a Way of Life
2. Modes, Sources and Expressions
3. Mark-Making and Media
Part Two: How to Draw
4. Composing a Compelling Drawing
5. The Sketchbook
6. How to Draw What You See
Part Three: Drawing Elements
7. Line
8. Shape
9. Value
10. Form
11. Space
12. Texture
13. Drawing with Colour
Part Four: What to Draw
14. Still-Life Drawing
15. Drawing the Human Figure
16. Portraiture
17. Landscape Drawing
Part Five
18. Looking at Drawing: Critical Thinking and Critique
Part One: Why Draw?
1. Drawing as a Way of Life
2. Modes, Sources and Expressions
3. Mark-Making and Media
Part Two: How to Draw
4. Composing a Compelling Drawing
5. The Sketchbook
6. How to Draw What You See
Part Three: Drawing Elements
7. Line
8. Shape
9. Value
10. Form
11. Space
12. Texture
13. Drawing with Colour
Part Four: What to Draw
14. Still-Life Drawing
15. Drawing the Human Figure
16. Portraiture
17. Landscape Drawing
Part Five
18. Looking at Drawing: Critical Thinking and Critique
Details
| Erscheinungsjahr: | 2024 |
|---|---|
| Genre: | Importe |
| Produktart: | Nachschlagewerke |
| Rubrik: | Hobby & Freizeit |
| Thema: | Malen & Zeichnen |
| Medium: | Taschenbuch |
| ISBN-13: | 9780500296905 |
| ISBN-10: | 0500296901 |
| Sprache: | Englisch |
| Einband: | Kartoniert / Broschiert |
| Autor: | Gardner, Stephen C. P. |
| Auflage: | Second Edition |
| Hersteller: | Thames & Hudson |
| Verantwortliche Person für die EU: | Libri GmbH, Europaallee 1, D-36244 Bad Hersfeld, gpsr@libri.de |
| Abbildungen: | 564 illustrations, 529 in full colour |
| Maße: | 274 x 216 x 17 mm |
| Von/Mit: | Stephen C. P. Gardner |
| Erscheinungsdatum: | 11.07.2024 |
| Gewicht: | 1,042 kg |