Dekorationsartikel gehören nicht zum Leistungsumfang.
Sprache:
Englisch
45,90 €
Versandkostenfrei per Post / DHL
Aktuell nicht verfügbar
Kategorien:
Beschreibung
Now in its fifth edition, this classic introduction to the practice and teaching of evidence-based medicine is written for busy clinicians at any stage of their career who want to learn how to practise and teach evidence-based medicine (EBM). It is short and practical, emphasizing direct clinical application of EBM and tactics to practise and teach EBM in real-time.
The online toolkit includes Critical appraisal worksheets, Educational prescription, Pocket Cards, EBM calculators, Educational Prescriptions, Clinical Questions log, Self evaluations.
The online toolkit includes Critical appraisal worksheets, Educational prescription, Pocket Cards, EBM calculators, Educational Prescriptions, Clinical Questions log, Self evaluations.
Now in its fifth edition, this classic introduction to the practice and teaching of evidence-based medicine is written for busy clinicians at any stage of their career who want to learn how to practise and teach evidence-based medicine (EBM). It is short and practical, emphasizing direct clinical application of EBM and tactics to practise and teach EBM in real-time.
The online toolkit includes Critical appraisal worksheets, Educational prescription, Pocket Cards, EBM calculators, Educational Prescriptions, Clinical Questions log, Self evaluations.
The online toolkit includes Critical appraisal worksheets, Educational prescription, Pocket Cards, EBM calculators, Educational Prescriptions, Clinical Questions log, Self evaluations.
Inhaltsverzeichnis
1. Asking answerable clinical questions
2. Acquiring the evidence: How to find current best evidence and have current best evidence find us
3. Appraising the evidence
4. Therapy
5. Diagnosis and screening
6. Prognosis
7. Harm
8. Teaching methods
9. Evaluation
Appendix
1: Glossary
2: Confidence intervals (ebook only)
2. Acquiring the evidence: How to find current best evidence and have current best evidence find us
3. Appraising the evidence
4. Therapy
5. Diagnosis and screening
6. Prognosis
7. Harm
8. Teaching methods
9. Evaluation
Appendix
1: Glossary
2: Confidence intervals (ebook only)
Details
| Erscheinungsjahr: | 2018 |
|---|---|
| Fachbereich: | Allgemeine Lexika |
| Genre: | Medizin |
| Rubrik: | Wissenschaften |
| Medium: | Taschenbuch |
| ISBN-13: | 9780702062964 |
| ISBN-10: | 0702062960 |
| Sprache: | Englisch |
| Herstellernummer: | C2014-0-01376-7 |
| Autor: |
Straus, Sharon E.
Glasziou, Paul Richardson, W. Scott Haynes, R. Brian |
| Auflage: | 5. Aufl. |
| Hersteller: | Elsevier, München |
| Verantwortliche Person für die EU: | preigu GmbH & Co. KG, Lengericher Landstr. 19, D-49078 Osnabrück, mail@preigu.de |
| Abbildungen: | 30 illustrations (30 in full color) |
| Maße: | 187 x 128 x 12 mm |
| Von/Mit: | Sharon E. Straus (u. a.) |
| Erscheinungsdatum: | 23.07.2018 |
| Gewicht: | 0,28 kg |