Dekorationsartikel gehören nicht zum Leistungsumfang.
Sprache:
Englisch
19,00 €
Versandkostenfrei per Post / DHL
Aktuell nicht verfügbar
Kategorien:
Beschreibung
Gainsborough is one of the most appealing artists of the 18th century. The author draws on recently discovered material to provide a fresh perspective on both the life and art of this master.
Gainsborough is one of the most appealing artists of the 18th century. The author draws on recently discovered material to provide a fresh perspective on both the life and art of this master.
Über den Autor
William Vaughan is a British Art Historian and has been Emeritus Professor of History of Art at Birkbeck College, University of London since 2003.
Details
| Erscheinungsjahr: | 2002 |
|---|---|
| Genre: | Importe, Kunst |
| Rubrik: | Kunst & Musik |
| Thema: | Kunstgeschichte |
| Medium: | Taschenbuch |
| Reihe: | World of Art |
| Inhalt: | Kartoniert / Broschiert |
| ISBN-13: | 9780500203583 |
| ISBN-10: | 050020358X |
| Sprache: | Englisch |
| Einband: | Kartoniert / Broschiert |
| Autor: | Vaughan, William |
| Hersteller: | Thames & Hudson |
| Verantwortliche Person für die EU: | Libri GmbH, Europaallee 1, D-36244 Bad Hersfeld, gpsr@libri.de |
| Abbildungen: | 172 illustrations, 68 in full colour |
| Maße: | 212 x 153 x 14 mm |
| Von/Mit: | William Vaughan |
| Erscheinungsdatum: | 11.03.2002 |
| Gewicht: | 0,431 kg |