59,85 €
Versandkostenfrei per Post / DHL
auf Lager, Lieferzeit 1-2 Werktage
1. Introduction: Materials and Design
2. Engineering Materials and Their Properties
3. Materials Property Charts
4. Materials Selection - The Basics
5. Materials Selection - Case Studies
6. Processes and Their Effect on Properties
7. Processes Selection and Cost
8. Multiple Constraints and Conflicting Objectives
9. Multiple Constraints and Conflicting Objectives - Case Studies
10. Selection of Material and Shape
11. Material and Shape: Case Studies
12. Designing Hybrid Materials
13. Hybrids: Case Studies
14. Materials and the Environment
15. Materials and Industrial Design
16. Sustainable Response to Forces for Change
| Erscheinungsjahr: | 2017 |
|---|---|
| Fachbereich: | Fertigungstechnik |
| Genre: | Importe, Technik |
| Rubrik: | Naturwissenschaften & Technik |
| Medium: | Taschenbuch |
| Inhalt: | Einband - fest (Hardcover) |
| ISBN-13: | 9780081005996 |
| ISBN-10: | 0081005997 |
| Sprache: | Englisch |
| Einband: | Kartoniert / Broschiert |
| Autor: | Ashby, Michael F. |
| Auflage: | 5. Auflage |
| Hersteller: |
Elsevier LTD
Butterworth-Heinemann |
| Verantwortliche Person für die EU: | Libri GmbH, Europaallee 1, D-36244 Bad Hersfeld, gpsr@libri.de |
| Abbildungen: | Approx. 345 illustrations (345 in full color) |
| Maße: | 191 x 235 x 34 mm |
| Von/Mit: | Michael F. Ashby |
| Erscheinungsdatum: | 12.01.2017 |
| Gewicht: | 1,375 kg |