42,99 €
Versandkostenfrei per Post / DHL
Aktuell nicht verfügbar
Designed for clinically focused, introductory anatomy coverage, Netter´s Essential Systems-Based Anatomy provides superbly illustrated core content in anatomy in a concise, easy-to-understand format. This highly visual text contains student-friendly features such as basic information and vocabulary, key systems-based concepts, and interactive practice questions for reviewall highlighted by outstanding illustrations by Frank H. Netter, MD, Carlos Machado, MD and other medical artists.
- Focuses on the most important, clinically relevant structures and anatomic foundations that students need to learn in an integrated clinical curriculum
- Organizes chapters by body system, with each chapter covering basic information and vocabulary, explanations of key concepts, clinical relevance of structures, and chapter review questions
- Highlights ways that students can visualize and retain hard-to-remember concepts for exams and clinical practice
- Enhanced eBook version included with purchase. Your enhanced eBook allows you to access all of the text, figures, and references from the book on a variety of devices
Designed for clinically focused, introductory anatomy coverage, Netter´s Essential Systems-Based Anatomy provides superbly illustrated core content in anatomy in a concise, easy-to-understand format. This highly visual text contains student-friendly features such as basic information and vocabulary, key systems-based concepts, and interactive practice questions for reviewall highlighted by outstanding illustrations by Frank H. Netter, MD, Carlos Machado, MD and other medical artists.
- Focuses on the most important, clinically relevant structures and anatomic foundations that students need to learn in an integrated clinical curriculum
- Organizes chapters by body system, with each chapter covering basic information and vocabulary, explanations of key concepts, clinical relevance of structures, and chapter review questions
- Highlights ways that students can visualize and retain hard-to-remember concepts for exams and clinical practice
- Enhanced eBook version included with purchase. Your enhanced eBook allows you to access all of the text, figures, and references from the book on a variety of devices
| Erscheinungsjahr: | 2021 |
|---|---|
| Medium: | Taschenbuch |
| Reihe: | Netter Basic Science |
| Inhalt: | Einband - flex.(Paperback) |
| ISBN-13: | 9780323694971 |
| ISBN-10: | 0323694977 |
| Sprache: | Englisch |
| Einband: | Kartoniert / Broschiert |
| Autor: | Virginia T. Lyons |
| Hersteller: |
Elsevier Health Sciences
Netter Basic Science |
| Verantwortliche Person für die EU: | preigu GmbH & Co. KG, Lengericher Landstr. 19, D-49078 Osnabrück, mail@preigu.de |
| Abbildungen: | Approx. 257 illustrations (252 in full color); Illustrations, unspecified |
| Maße: | 230 x 150 x 18 mm |
| Von/Mit: | Virginia T. Lyons |
| Erscheinungsdatum: | 09.08.2021 |
| Gewicht: | 0,49 kg |