200,00 €
Versandkostenfrei per Post / DHL
Aktuell nicht verfügbar
A thorough introduction to the numerical methods is provided for those without a background in turbulence, as is everything needed for a thorough understanding of the fundamental equations. The small scales that must be resolved are generally not localized around some distinct small-scale feature, but instead are distributed throughout a volume. These characteristics put particular strain on the numerical methods used to simulate turbulent flows.
A thorough introduction to the numerical methods is provided for those without a background in turbulence, as is everything needed for a thorough understanding of the fundamental equations. The small scales that must be resolved are generally not localized around some distinct small-scale feature, but instead are distributed throughout a volume. These characteristics put particular strain on the numerical methods used to simulate turbulent flows.
2. Spectral numerical methods for turbulence simulation
3. Spectral element methods for turbulence
4. Spline-based methods for turbulence
5. Finite element methods for turbulence
6. Finite difference methods for turbulence simulations
7. Unstructured finite volume approaches for turbulence
8. Boundary conditions for turbulence simulation
9. Numerical methods in large-eddy simulation
10. Numerical approximations formulated as LES models
11. Numerical treatment of incompressible turbulent flow
12. Numerical treatment of compressible turbulent flows
13. Numerical treatment of turbulent reacting flows
| Erscheinungsjahr: | 2022 |
|---|---|
| Fachbereich: | Astronomie |
| Genre: | Physik |
| Rubrik: | Naturwissenschaften & Technik |
| Medium: | Taschenbuch |
| Inhalt: | Einband - fest (Hardcover) |
| ISBN-13: | 9780323911443 |
| ISBN-10: | 0323911447 |
| Sprache: | Englisch |
| Herstellernummer: | C2020-0-04511-1 |
| Einband: | Kartoniert / Broschiert |
| Redaktion: | Moser, Robert |
| Hersteller: |
Academic Press
Elsevier Science & Technology |
| Verantwortliche Person für die EU: | preigu GmbH & Co. KG, Lengericher Landstr. 19, D-49078 Osnabrück, mail@preigu.de |
| Abbildungen: | 120 illustrations (30 in full color) |
| Maße: | 26 x 152 x 229 mm |
| Von/Mit: | Robert Moser |
| Erscheinungsdatum: | 05.12.2022 |
| Gewicht: | 0,909 kg |