Dekorationsartikel gehören nicht zum Leistungsumfang.
Sprache:
Englisch
92,85 €
Versandkostenfrei per Post / DHL
Lieferzeit 4-7 Werktage
Kategorien:
Beschreibung
Smart Metro Station Systems: Data Science and Engineering introduces key technologies in data science and engineering for smart metro station systems. The book consists of three main parts, focusing on the environment, people and energy. Each chapter includes practical applications, along with information on metro traffic flow monitoring and passenger guidance, methods for behavior analysis and trajectory projection, clustering and anomaly detection in crowd hotspots, monitoring and prediction for station humidity, monitoring and spatial prediction for air pollutants, time series feature extraction and analysis of metro load, characteristic and correlation analysis of metro load, and prediction and intelligent ventilation control.
This volume offers a key reference on the emerging area of smart metro stations and will be useful to those working on smart railways, data science, engineering, artificial intelligence and aligned fields.
Smart Metro Station Systems: Data Science and Engineering introduces key technologies in data science and engineering for smart metro station systems. The book consists of three main parts, focusing on the environment, people and energy. Each chapter includes practical applications, along with information on metro traffic flow monitoring and passenger guidance, methods for behavior analysis and trajectory projection, clustering and anomaly detection in crowd hotspots, monitoring and prediction for station humidity, monitoring and spatial prediction for air pollutants, time series feature extraction and analysis of metro load, characteristic and correlation analysis of metro load, and prediction and intelligent ventilation control.
This volume offers a key reference on the emerging area of smart metro stations and will be useful to those working on smart railways, data science, engineering, artificial intelligence and aligned fields.
Inhaltsverzeichnis
1. Introduction Part I Human and smart metro station systems2. Metro traffic flow monitoring and passenger guidance
3. Individual behavior analysis and trajectory prediction
4. Clustering and anomaly detection of crowd hotspot regions Part II Environment and smart metro station systems5. Monitoring and deterministic prediction of station humidity
6. Monitoring and probabilistic prediction of station temperature
7. Monitoring and spatial prediction of multi-dimensional air pollutants Part III Energy and smart metro station systems8. Time series feature extraction and analysis of metro load
9. Characteristic and correlation analysis of metro load
10. Metro load prediction and intelligent ventilation control
3. Individual behavior analysis and trajectory prediction
4. Clustering and anomaly detection of crowd hotspot regions Part II Environment and smart metro station systems5. Monitoring and deterministic prediction of station humidity
6. Monitoring and probabilistic prediction of station temperature
7. Monitoring and spatial prediction of multi-dimensional air pollutants Part III Energy and smart metro station systems8. Time series feature extraction and analysis of metro load
9. Characteristic and correlation analysis of metro load
10. Metro load prediction and intelligent ventilation control
Details
| Erscheinungsjahr: | 2022 |
|---|---|
| Genre: | Fahrzeuge |
| Produktart: | Nachschlagewerke |
| Rubrik: | Hobby & Freizeit |
| Thema: | Fahrzeuge/Flugzeuge/Schiffe |
| Medium: | Taschenbuch |
| Inhalt: | Einband - fest (Hardcover) |
| ISBN-13: | 9780323905886 |
| ISBN-10: | 0323905889 |
| Sprache: | Englisch |
| Herstellernummer: | C2020-0-03944-7 |
| Einband: | Kartoniert / Broschiert |
| Autor: |
Liu, Hui
Chen, Chao Li, Yanfei Duan, Zhu Li, Ye |
| Hersteller: |
Elsevier
Elsevier Science & Technology |
| Verantwortliche Person für die EU: | preigu GmbH & Co. KG, Lengericher Landstr. 19, D-49078 Osnabrück, mail@preigu.de |
| Abbildungen: | 270 illustrations (20 in full color) |
| Maße: | 15 x 152 x 229 mm |
| Von/Mit: | Hui Liu (u. a.) |
| Erscheinungsdatum: | 24.01.2022 |
| Gewicht: | 0,517 kg |