Dekorationsartikel gehören nicht zum Leistungsumfang.
Sprache:
Englisch
113,95 €
Versandkostenfrei per Post / DHL
Lieferzeit 1-2 Wochen
Kategorien:
Beschreibung
This comprehensive book is an exploration of the history of veterinary medicine from the ancient world to the present as well as an examination of the development of man's relationship with animals through early domestication and usage as food, fibre, and traction to modern therapy animals and companions. The book is organised so that it can be read in a linear way or that researchers interested in a particular aspect can access specific content.
This comprehensive book is an exploration of the history of veterinary medicine from the ancient world to the present as well as an examination of the development of man's relationship with animals through early domestication and usage as food, fibre, and traction to modern therapy animals and companions. The book is organised so that it can be read in a linear way or that researchers interested in a particular aspect can access specific content.
Über den Autor
Bruce Vivash Jones, BVetSts, MRCVS, graduated from the RVC in 1951. After retiring from his consultancy business in 2003, he began studying and writing on the history of the profession and veterinary medicine.
Details
| Erscheinungsjahr: | 2022 |
|---|---|
| Fachbereich: | Tiermedizin |
| Genre: | Importe, Medizin |
| Rubrik: | Wissenschaften |
| Medium: | Buch |
| Inhalt: | Gebunden |
| ISBN-13: | 9781789181180 |
| ISBN-10: | 1789181186 |
| Sprache: | Englisch |
| Einband: | Gebunden |
| Autor: | Vivash Jones, Bruce |
| Hersteller: | 5m Publishing |
| Verantwortliche Person für die EU: | Libri GmbH, Europaallee 1, D-36244 Bad Hersfeld, gpsr@libri.de |
| Maße: | 249 x 179 x 54 mm |
| Von/Mit: | Bruce Vivash Jones |
| Erscheinungsdatum: | 28.02.2022 |
| Gewicht: | 1,426 kg |