17,10 €
Versandkostenfrei per Post / DHL
auf Lager, Lieferzeit 1-2 Werktage
Drawing is not very different from riding a bicycle, whistling, or cooking a tortilla: learning any of these things just takes a little practice and a sense of humor.
For example, to draw an elephant, you start with a teapot. Next add eyes and tusks, finish with a tail and four legs . . . ta-da, you've got your elephant! And how do you draw a horse? First, draw an elephant.
Start with a Teapot is utmost nonsense and unarguable logic. How do you draw a snail, a stapler, a butterfly, a eukaryotic cell? How do you draw poop? Enric Lax inspires his readers to observe, transform, tell stories and make mistakes--that's how to draw.
Drawing is not very different from riding a bicycle, whistling, or cooking a tortilla: learning any of these things just takes a little practice and a sense of humor.
For example, to draw an elephant, you start with a teapot. Next add eyes and tusks, finish with a tail and four legs . . . ta-da, you've got your elephant! And how do you draw a horse? First, draw an elephant.
Start with a Teapot is utmost nonsense and unarguable logic. How do you draw a snail, a stapler, a butterfly, a eukaryotic cell? How do you draw poop? Enric Lax inspires his readers to observe, transform, tell stories and make mistakes--that's how to draw.
| Empfohlen (bis): | 12 |
|---|---|
| Empfohlen (von): | 7 |
| Erscheinungsjahr: | 2025 |
| Genre: | Importe, Spielen & Lernen |
| Rubrik: | Kinder & Jugend |
| Thema: | Kreativität |
| Medium: | Buch |
| ISBN-13: | 9798765670491 |
| Sprache: | Englisch |
| Einband: | Halbleinen |
| Autor: | Lax, Eric |
| Hersteller: | Gecko Press |
| Verantwortliche Person für die EU: | Little Island, 14 Kenilworth Park, ?-6W Dublin, info@littleisland.ie |
| Maße: | 246 x 175 x 16 mm |
| Von/Mit: | Eric Lax |
| Erscheinungsdatum: | 09.09.2025 |
| Gewicht: | 0,465 kg |